Tlačové informácie

Press

Kontakt

Adresa sídla:
SLOVENSKÁ FILMOVÁ A TELEVÍZNA AKADÉMIA
Grösslingová 32
811 09 Bratislava

Press SFTA: 
Radomír Brhlík
Be Well Media
tel.: +421 918 616 200
e-mail: radomir.brhlik@bewellmedia.sk

23. august 2022

Tlačová správa

Kino pod hviezdami v Košiciach si pripomenie okrúhle jubileum RTVS

Po úspešných večeroch v Bratislave, kde sa stretlo viac ako 1 800 divákov, pokračuje oddnes leto slovenského filmu v metropole východu.

Kino pod hviezdami na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne slávnostne otvoria prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Adamík Hrycová, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, viceprimátorka Košíc Lucia Gurbaľová a riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Pri príležitosti osláv 60. výročia pravidelného vysielania Košického televízneho štúdia RTVS si diváci budú môcť počas prvého večera zaspomínať na svoje najobľúbenejšie tváre i relácie. Práve tu vznikli populárne formáty Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium, Klipmánia, či Zlatá brána.

Slávnostný večer v historickom centre mesta bude pokračovať projekciou jedného z najobľúbenejších slovenských filmov Záhrada režiséra Martina Šulíka. Podobne ako v Bratislave, aj počas košického filmového maratónu uvidia diváci ďalšie kultové ocenené snímky Muzika (r. Juraj Nvota), Kandidát (r. Jonáš Karásek) a Čiara (r. Peter Bebjak), na ktorých pracovali prezidenti SFTA – Ondrej Šulaj, Zuzana Gindl-Tatárová, Emília Vášáryová, Marek Leščák, Martin Šulík a Wanda Adamík Hrycová. A aj tu dostanú priestor na prezentáciu pripravované filmy. Každý deň pred premietaním si budú môcť fanúšikovia slovenskej kinematografie pozrieť ukážky z prichádzajúcich snímok Piargy, Vitaj doma, brate!, Perinbaba a dva svety, Bonjour Mon Amour, Obeť, Indián, Fetty, Arvéd, Slovo, Svetlonoc.

Prostredníctvom rozprávky Mariany Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa prenesú organizátori a RTVS najmenších divákov do kúzelných čias mýtov a legiend.

Milovníkov filmovej hudby poteší obľúbená speváčka Veronika Rabada, ktorá naživo zaspieva titulnú skladbu dlho očakávanej snímky Iva Trajkova Piargy.

Kino pod hviezdami v Košiciach sa uskutoční od 23. do 26. augusta na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne. Vstupné je zdarma.

Generálnym partnerom Kina pod hviezdami je PSS, Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu. Podujatie podporili mesto Bratislava, mesto Košice a Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita.

Generálny partner

Partner slovenského filmu

15. august 2022

Tlačová správa

Štartuje Kino pod hviezdami s Judit Bárdos, Petrou Polnišovou
a Michaelou Čobejovou  

Už v pondelok odhalia režiséri, producenti i herci milovníkom kinematografie zákulisie pripravovaných noviniek. V Kine pod hviezdami sa vystriedajú herecké esá ako Judit Bárdos, Petra Polnišová, či Michaela Čobejová. Filmový maratón sa začne exkluzívnou premiérou skladby, ktorú divákom naživo zaspieva speváčka Veronika Rabada. Každý večer vyvrcholí projekciou kultovej snímky.

Ukážky z očakávaných slovenských filmov budú môcť diváci vidieť každý deň pred premietaním. Tretí ročník Kina pod hviezdami a PSS, Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu, tak chcú osláviť filmy, ktoré sa po pandemickej prestávke opäť začali nakrúcať a mieria do kín.

Hlavný program na námestí pri Eurovea v Bratislave od 15. do 18. augusta 2022 a na Hlavnej ulici v Košiciach pri Dolnej bráne od 23. do 26. augusta 2022 bude patriť divácky obľúbeným a oceneným snímkam, na ktorých pracovali prezidenti SFTA – Ondrej Šulaj, Zuzana Gindl-Tatárová, Emília Vášáryová, Marek Leščák, Martin Šulík a Wanda Adamík Hrycová. Večermi bude opäť sprevádzať moderátorka Vera Wisterová.

Kino pod hviezdami sa začne nezabudnuteľnou úsmevnou drámou Martina Šulíka Záhrada s Romanom Luknárom, Mariánom Labudom a Zuzanou Šulajovou. Ďalší večer bude pokračovať filmom Juraja Nvotu Muzika. Vo veselej snímke diváci uvidia Ľuboša Kostelného, Táňu Pauhofovú či Janu Oľhovú. V spolupráci s RTVS prenesú organizátori divákov do čias mýtov a legiend s rozprávkou režisérky Mariany Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa v hlavných úlohách s Táňou Pauhofovou a Markom Igondom. Večery pod holým nebom prinesú aj populárnu snímku Kandidát s Marekom Majeským, Monikou Hilmerovou či Michalom Kubovčíkom. A filmový maratón uzatvorí snímka Petra Bebjaka Čiara, v ktorej účinkujú Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Zuzana Fialová či zosnulý Andy Hryc.

Vstupné do Kina pod hviezdami v Bratislave a Košiciach je zdarma.

Generálnym partnerom Kina pod hviezdami je PSS, Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu. Podujatie podporili mesto Bratislava, mesto Košice a Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita.

Generálny partner

Partner slovenského filmu

Tlačová správa

Kino pod hviezdami 2022 slávnostne otvorí Judit Bárdos

Tretí ročník Kina pod hviezdami bude patriť filmom, na ktorých sa podieľali doterajší prezidenti Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Pripravované novinky divákom predstavia tvorcovia a herci.

Slovenské filmy sa po pandemickej prestávke začali opäť nakrúcať a mieria do kín. Organizátori podujatia preto dajú pred každou projekciou priestor producentom a režisérom. „Divákom priblížime zákulisie z tvorby filmu, uvidia prvé zábery, vypočujú si titulné skladby a dokonca sa budú môcť osobne stretnúť s obľúbenými hviezdami,“ predstavuje prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová.

Filmovými večermi bude sprevádzať ostrieľaná moderátorka Vera Wisterová. „Som rada, že som opäť súčasťou tejto príjemnej akcie pod holým nebom. Poďte si k nám sadnúť na pohodlný gauč a vychutnajte si slovenský film. Verím, že sa u nás budete cítiť ako doma,“ hovorí.

Publikum na námestí pri Eurovei v Bratislave od 15. do 18. augusta 2022 a na Hlavnej ulici v Košiciach od 23. do 26. augusta 2022 uvidí kultové a ocenené snímky Záhrada, Muzika, Kandidát a Čiara, na ktorých pracovali prezidenti SFTA – Ondrej Šulaj, Zuzana Gindl-Tatárová, Emília Vášáryová, Marek Leščák, Martin Šulík a Wanda Adamík Hrycová. Vstupné je aj tentoraz zdarma.

 Ako to už býva zvykom, Kino pod hviezdami otvára známa osobnosť našej kinematografie. Pomyselnú štafetu po už zosnulom Milanovi Lasicovi a po Emílii Vášáryovej preberie filmová a divadelná herečka Judit Bárdos. „Je pre mňa veľkou cťou pokračovať v tejto tradícii. Srdečne pozývam každého milovníka filmov. Teším sa na stretnutie a kvalitný program,“ hovorí. Držiteľka významného ocenenia Slnko v sieti uvedie počas prvého večera aj titulnú skladbu dlho očakávanej snímky Iva Trajkova PIARGY. Tú v exkluzívnej premiére naživo zaspieva speváčka Veronika Rabada. „Ponuka urobiť titulnú pesničku do filmu sa nedala odmietnuť, o to viac, keď som videla film,“ ozrejmuje. O ľúbostnej dráme, ktorá bude mať premiéru začiatkom septembra, porozprávajú aj producentka Sylvia Panáková a herečka Jana Kvantiková.

Filmové plátno však bude patriť nezabudnuteľnej dráme Martina Šulíka Záhrada. V poeticky ladenom filme z roku 1995 o mladom mužovi hľadajúcom samého seba hviezdia Roman Luknár, Marián Labuda a Zuzana Šulajová. Snímka získala mnoho významných ocenení – päť Českých levov, Cenu Slovenskej filmovej kritiky, či 1. cenu MTF Prix Italia v Bologni.

Pikošky z nakrúcania aktuálnej filmovej novinky Vitaj doma, brate! nasledujúci večer odhalia producent Juraj Brocko s Róbertom Jakabom a Petrou Polnišovou. „Je to letná komédia z prostredia Vojvodiny, kde žijú pôvodní Slováci a riešia problémy takpovediac balkánskym štýlom. Titulnú pieseň Môjho brata brat má brata pre nás zložili Horkýže slíže a myslím, že absolútne vystihli o čom náš film je,“ vysvetľuje herečka.

Počas večera budú môcť diváci sledovať Petru Polnišovú aj v premietanom filme Juraja Nvotu Muzika. Vo veselej snímke o troch muzikantoch, ktorí sa rozhodnú preraziť v hudobnom šoubiznise uvidia aj Ľuboša Kostelného, Táňu Pauhofovú či Janu Oľhovú. Film získal v roku 2008 ocenenia až v deviatich kategóriách národnej filmovej ceny Slnko v sieti.

Organizátori Kina pod hviezdami mysleli aj na najmladších. V spolupráci s RTVS prenesú divákov do čias mýtov a legiend. V rozprávke režisérky Mariany Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa hrajú Táňa Pauhofová a Margo Igonda. Po nej prezradia producent Maroš Hečko a herec Gregor Hološka zaujímavosti o príprave čiernej komédie Jonáša Karáska Invalid, inšpirovanej dvomi skutočnými udalosťami z obdobia 90. rokov.

Kino pod hviezdami bude pokračovať populárnou snímkou Kandidát s Marekom Majeským, Monikou Hilmerovou či Michalom Kubovčíkom. Dielo Jonáša Karáska je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými, ale je aj o obyčajných ľuďoch, ktorí pod týmto tlakom potápajú jeden druhého a pomáhajú si naozaj až vtedy, keď ide o život. Film z roku 2013 sa po uvedení stal najnavštevovanejším domácim filmom v slovenských kinách a zároveň sa prebojoval do top rebríčka návštevnosti slovenských filmov od vzniku samostatného Slovenska. Získal 5 nominácií v národných slovenských filmových cenách Slnko v sieti.

Počas záverečného večera sa o romantickú náladu postarajú herečka Michaela Čobejová s režisérom Samom Spišákom. Divákom Kina pod hviezdami prvýkrát odhalia zábery z pripravovanej komédie Bonjour Mon Amour.

Filmový maratón uzatvorí držiteľ šiestich cien Slnko v sieti za rok 2017 a národný kandidát na nomináciu na ocenenia Oscar a Zlatý Glóbus pre rok 2018. Tvárami premietanej snímky Petra Bebjaka Čiara sú Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Zuzana Fialová či zosnulý Andy Hryc.

Generálnym partnerom Kina pod hviezdami je PSS, Prvá stavebná sporiteľňa – partner slovenského filmu. Podujatie podporili mesto Bratislava, mesto Košice a Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita.

Generálny partner

Partner slovenského filmu

Hlavný partner